antwerk.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, przemyśle

Technologia

Jak sprawdzić wydajność karty graficznej? Poradnik

Jak sprawdzić wydajność karty graficznej? Poradnik

Bez względu na to, czy jesteś graczem, grafikiem komputerowym, czy zwykłym użytkownikiem komputera, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoja karta graficzna działała efektywnie i sprawnie. Przecież to od niej w dużej mierze zależy jakość obrazu, jaką wyświetla Twój komputer. W jaki sposób sprawdzić wydajność karty graficznej? Zapraszam do lektury tego poradnika, który na pewno Ci w tym pomoże.

Sprawdź także:

Co to jest komputer?

Wykorzystaj narzędzia do testowania wydajności

Na rynku dostępnych jest wiele programów, które pozwalają na przeprowadzenie testów wydajności kart graficznych. Wśród godnych polecenia są na przykład 3DMark czy FurMark. Z ich pomocą możemy przetestować naszą kartę pod kątem różnego typu obciążeń, symulując sytuacje występujące podczas gry czy obróbki grafiki.

Programy te generują syntetyczne obrazy 3D, które są następnie renderowane przez kartę graficzną. Rezultatem jest wydajność karty, mierzona w punktach. Im wyższy wynik, tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że różne modele kart Graficznych mogą różnie radzić sobie z różnymi rodzajami obciążeń, dlatego warto przeprowadzić kilka różnych testów.

Nie zapomnij również o praktycznych testach, takich jak gry komputerowe. Jeżeli podczas grania obraz jest płynny, nie zauważasz spadków fpsów, a tekstury ładują się szybko, to znaczy, że Twoja karta graficzna działa prawidłowo.

Porównaj wyniki testów z innymi modelami

Po przeprowadzeniu testów warto porównać otrzymane wyniki z innymi modelami kart graficznych. Można to zrobić na stronach, które gromadzą wyniki testów, takich jak np. PassMark. Należy jednak pamiętać o tym, że podczas porównywania wyników, powinniśmy porównywać karty, które są ze sobą zbliżone pod względem specyfikacji technicznej oraz ceny.

Wyniki testów pomogą nam zrozumieć, czy nasza karta działa prawidłowo. Jeżeli wyniki są porównywalne do innych egzemplarzy tego samego modelu, to znaczy, że jest wszystko w porządku. Jeżeli natomiast są znacznie niższe, może to oznaczać, że z naszą kartą jest jakiś problem – może ona być np. przegrzewająca się, co obniża jej wydajność.

Monitoruj temperaturę i wykorzystanie karty graficznej

Dobrym zwyczajem, zwłaszcza dla graczy i osób pracujących z zaawansowanymi grafikami, jest monitorowanie temperatury oraz wykorzystania karty graficznej. Do tego celu sprawdzą się narzędzia takie jak GPU-Z czy MSI Afterburner. Warto przeanalizować, jak te parametry zmieniają się podczas pracy karty, kiedy jest ona pod dużym obciążeniem.

Wysoka temperatura oraz 100% zużycie karty graficznej przez długi czas mogą świadczyć o jej przegrzewaniu się, co może prowadzić do obniżenia wydajności, a w skrajnych przypadkach – nawet do uszkodzenia karty. Dbając o to, aby temperatura karty graficznej była na odpowiednim poziomie, możemy cieszyć się jej długą i bezproblemową pracą.

Zarówno testowanie wydajności, jak i porównywanie jej z innymi modelami, a także monitorowanie temperatury i wykorzystania karty graficznej, dają nam pełen obraz na temat jej stanu i umożliwiają nam cieszyć się z jej niezakłóconego działania. Pamiętaj, monitoruj swoją kartę graficzną regularnie, a na pewno posłuży Ci ona przez długie lata.

Udostępnij

O autorze

Hej! Jesteśmy pasjonatami nowych rozwiązań w budownictwie, aranżacji wnętrz, pomysłów na funkcjonalny ogród i nowych technologii. Zapraszamy do lektury naszych arykułów.